2018 PENNSYLVANIA STATE TAXIDERMY & WILDLIFE ART CHAMPIONSHIPS

~ Seven Springs, PA ~

Best of Show & Breakthrough Award Winner - $1500 – Taxidermy – Ashley Barrett – Chambersburg, PA -
Wolf
Taxidermy Today Woody Award – Jeff Crawford – St. Mary’s, PA - Beaver
WASCO Award – Jeff Crawford – St. Mary’s, PA - Beaver
Competitors Best of Show Artisan Award – Sponsored by the UTA – Jeff Crawford – St. Mary’s, PA -
Beaver
Taxidermist of the Year – Ashley Barrett – Chambersburg, PA
Taxidermy State Champions:
 Whitetail – Ken Devivi – Fredericksburg, VA – Whitetail
 Large Gamehead – Ashley Barrett – Chambersburg, PA – Caribou
 Small Gamehead – Jeff Crawford – St. Mary’s, PA - Beaver
 Large Mammal – Ashley Barrett – Chambersburg, PA - Wolf
 Small Mammal – Cathy Popp – Bainbridge, PA – Raccoon
 Bird – Page Nethercutt – New Bern, NC – Black Grouse Hen
 Waterfowl – Page Nethercutt – New Bern, NC - Harlequin
 Turkey – Wayne Stoltzfus – Ronks, PA – Rio GrandeTurkey
 Reptile/Amphibian (Skin) – Jason Krause – Pine Grove, PA – Red Tailed Boa Constrictor
 Habitat – Ken Devivi – Fredericksburg, VA – Whitetail Habitat
Best of Show Wildlife Art (Ned Smith Memorial Award) – David Krupa – Nanty Glo, PA – Brown Trout
Wildlife Artist of the Year – Jeff Crawford – St. Mary’s, PA - Owl
Wildlife Art State Champions:
 Flat Original Wildlife Art – David Krupa – Nanty Glo, PA – Brown Trout
 3-D Original Wildlife Art – Jeff Crawford – St. Mary’s, PA - Owl
Competitors $$$ Awards
Sponsored by: McKenzie, Tohickon, Head Quarters, Wildlife Gallery, PRO-1, Hughes Forms & PTA
Master Division:
 First Place - $2000 – Ashley Barrett – Chambersburg, PA
 Second Place - $1000 – Page Nethercutt – New Bern, NC
 Third Place - $500 – Wayne Stoltzfus – Ronks, PA
Professional Division:
 First Place - $1000 – Shane Corle – Imler, PA
 Second Place - $500 – Jason Krause – Pine Grove, PA
 Third Place - $250 – Jason Martin – Mifflinburg, PA
Best All-Around Taxidermist – Sponsored by Tohickon Glass Eyes – Jason Krause – Pine Grove, PA
Best Professional Entry – Sponsored by Tohickon Glass Eyes – Austin Davis – York Springs, PA –
Merriams Turkey
Best of Category – Professional Division Winners:
 Whitetail – Jason Confer – Aaronsburg, PA - Whitetail
 Large Mammal – Shane Corle – Imler, PA - Whitetail
 Small Mammal – Jason Krause – Pine Grove, PA – Striped Skunk
 Waterfowl – Cameron Ream – Omaha, NE - Widgeon
 Turkey – Austin Davis – York Springs, PA – Merriams Turkey
 Fish (Repro) – Dennis Hedrick – Palmerton, PA – Golden Rainbow Trout
 Habitat – Jeff Crawford – St. Mary’s, PA – Beaver Habitat
 Flat Original Wildlife Art – Shane Zimmerman – Denver, PA – Mountain Lion
 3-D Original Wildlife Art – Tad Crawford – East Sparta, OH – Indian/Turkey

 Photography – Kevin Crowe – Acme, PA – Big Horn Sheep
Best Amateur Entry – Sponsored by Research Mannikins – Zach Esh – New Holland, PA – Red Fox
Best of Category – Amateur Division Winners:
 Small Mammal – Zach Esh – New Holland, PA – Red Fox
 Flat Original Wildlife Art – Tulah Zinobile – Chambersburg, PA - Wolf
Rising Star Award
1 st Place - $100 – Bella LaRosa – Acme, PA – Coyote
2 nd Place - $75 – Malachi Krause – Pine Grove, PA – Bufflehead
3 rd Place - $25 – Cody Ricketts – Danville, OH - Pheasant
Best of Category – Jr. Amateur Division Winners:
 Small Gamehead – Bella LaRosa – Acme, PA - Coyote
 Habitat – Malachi Krause – Pine Grove, PA – Crow Habitat
PTA Taxidermist Choice Award – Ashley Barrett – Chambersburg, PA - Wolf
People’s Choice Awards:
 First Place – Robert Wise – Herminie, PA - Wolf
 Second Place – Ashley Barrett – Chambersburg, PA - Wolf
 Third Place – Brian Singer – Ligonier, PA – Red Fox
Collective Artists Awards:
 First Place – (Perry Klein Memorial Award) – Jason & Malachi Krause
 Second Place – Jason & Luke Confer
 Third Place – Thomas Ranker & Gabrielle Kobaly
 Honorable Mention – Dee Carley & Morgan Lorenzo
PA Game Commission Award – Ken Devivi – Fredericksburg, VA - Whitetail
PA Fish & Boat Commission Award – Dennis Hedrick – Palmerton, PA – Golden Rainbow Trout
Jack Wilson Memorial Award – Page Nethercutt – New Bern, NC – Black Grouse Hen
Ducks Unlimited Award – Page Nethercutt – New Bern, NC - Harlequin
National Wild Turkey Federation Award – Austin Davis – York Springs, PA – Merriams Turkey
Safari Club International Award – Ashley Barrett – Chambersburg, PA - Wolf
PA Trappers Association Award – Jeff Crawford – St. Mary’s, PA - Beaver
PGC Commissioner’s Award – Austin Davis – York Springs, PA – Merriams Turkey
Best Bear Award – Sponsored by Hughes Forms - Kent Stryker – New Alexandria, PA – Interior Grizzly
Best Gamehead Award – Sponsored by Research Mannikins – Jeff Crawford – St. Mary’s, PA - Beaver
Best Skin Mounted Reptile/Amphibian Award – Jason Krause – Pine Grove, PA – Red Tailed Boa
Constrictor
Best Wildlife Photograph – Kevin Crowe – Acme, PA – Big Horn Sheep
Best Replica Award – Dennis Hedrick – Palmerton, PA – Golden Rainbow Trout
Ozark Woods Brian Harness Memorial Award – Jason Krause – Pine Grove, PA – Striped Skunk
Van Dyke’s Most Original & Creative Award – Page Nethercutt – New Bern, NC – Black Grouse Hen
Polytranspar Award – Brian Claar – East Freedom, PA – False Albacore
McKenzie Taxidermist Choice Awards:
 Whitetail Deer – Ken Devivi – Fredericksburg, VA - Whitetail
 Life-size Mammal – Ashley Barrett – Chambersburg, PA - Wolf
 Bird – Page Nethercutt – New Bern, NC – Black Grouse Cock
 Fish – Brian Claar – East Freedom, PA – False Albacore
Walnut Creek Hardwoods “Endearing Award” – Malachi Krause – Pine Grove, PA - Bufflehead
Pro-1 Performance Chemicals Award – Ashley Barrett – Chambersburg, PA - Wolf
The “Mounted In Alaska” Award – Brian Singer – Ligonier, PA – Red Fox
President’s Challenge Cup - “Life & Death” – Brian Singer – Ligonier, PA – Red Fox
McKenzie Distinguished Service Award – Matt Zimmerman – Denver, PA
Pre-Registered Winner – Lou Gagliano – Green Lane, PA