PTA Best of Show $1500 – Taxidermy
Frank Kotula – Wilkes Barre, PA – Brown Trout
Breakthrough Best of Show – Taxidermy
Frank Kotula – Wilkes Barre, PA – Brown Trout
Taxidermy Today Woody Award
Dennis Wessner – Tower City, PA – Goulds Turkey
WASCO Award
Frank Kotula – Wilkes Barre, PA – Brown Trout
Competitor’s Best of Show Artisan Award Sponsored by the UTA
Danelle Harrison – Leesport, PA – Red Fox
Taxidermist of the Year Sponsored by Tohickon Glass Eyes
Frank Kotula – Wilkes Barre, PA – Brown Trout
Taxidermy State Champions:
(Master Division Best of Category Winners)
• Turkey – Dennis Wessner – Tower City, PA – Goulds Turkey
• Waterfowl – David Houser – Marysville, PA – Barrows Goldeneye
• Fish CW 3-D – Frank Kotula – Wilkes Barre, PA – Brown Trout
• Large Gamehead – Jeremiah Reddinger – Mayport, PA – Bear
• Large Mammal – Kent Stryker – New Alexandria, PA – Wolf
• Whitetail – Rickey Logan – Pinnacle, NC – Whitetail
Best of Show Wildlife Art (Ned Smith Memorial Award)
Erica Wessner – Tower City, PA – Lion
Wildlife Artist of the Year
Erica Wessner – Tower City, PA
Wildlife Art State Champions:
(Master Division Best of Category Winners)
• 3-D Art – Kent Stryker – New Alexandria, PA – Table Lamps
• Flat Art – Erica Wessner – Tower City, PA – Lion
Competitors Awards – Sponsored by *PTA *Tohickon *McKenzie *Head Quarters
Master Division:
• First Place – $2500 – Ashley Barrett – Chambersburg, PA
• Second Place – $1250 – Dennis Wessner – Tower City, PA
• Third Place – $750 – Ron Blinsky – Lowellville, OH
Professional Division:
• First Place – $1500 – Jeremiah Reddinger – Mayport, PA
• Second Place – $750 – Michael Olszanowski – Douglassville, PA
• Third Place – $500 – Danelle Harrison – Leesport, PA
Best All-Around Taxidermist Sponsored by Tohickon Glass Eyes
Jason Krause – Pine Grove, PA
Best Professional Entry
Jeremiah Reddinger – Mayport, PA – Beaver
Best of Category Professional Division Winners:
• Turkey – Chris Hertz – Gettysburg, PA – Turkey
• Waterfowl – Glenn Weaver – Mt. Pleasant Mills, PA – Redhead Duck
• Small Gamehead – Danelle Harrison – Leesport, PA – Red Fox
• Small Mammal – Jeremiah Reddinger – Mayport, PA – Beaver
• Whitetail – Gregory Weaver – Liverpool, PA – Whitetail
• Wildlife Art (3-D) – Jeff Crawford – St. Mary’s, PA – Tree Sculpture
• Wildlife Art (Flat) – Isaac Jones – Beaver Falls, PA – Elk
• Wildlife Art (Photography)– Jason Confer –Aaronsburg, PA – Bee
Best Amateur Entry –
Sponsored by Research Mannikins
• Nathan Lacy – Radian, VA – Whitetail
Best of Category Amateur Division:
• Bird – Austin Brewer– Elizabeth, PA
– Ringneck Pheasant
• Whitetail – Nathan Lacy
– Radian, VA – Whitetail

Rising Star Award

Jeff Crawford
St. Mary’s, PA
Acme, PA – Gray Fox

Best of Category –
Jr. Amateur Division Winners:
• Small Gamehead – Luke Confer – Aaronsburg, PA – Grey Fox
• Small Mammal – Bella LaRosa – Acme, PA – Grey Fox
• Whitetail – Allie Germuska – Trafford, PA – Whitetail Doe
PTA Taxidermist Choice Award
Ashley Barrett – Chambersburg, PA – Mountain Lion
People’s Choice Award:
• First Place – Robert Hutchinson – Mount Pleasant, PA – Brown Bear
• Second Place – Ashley Barrett –Chambersburg, PA – Mountain Lion
• Third Place – Kent Stryker – New Alexandria, PA – Wolf
Collective Artists Awards:

• First Place
(Perry Klein Memorial Award) – Richard Nagle & David Keller – Bobcat
• Second Place –
Jim Lynch & Ron Blinsky – Whitetail
• Third Place – Harold Statler & Jason Krause – Mountain Goat
• Honorable Mention – Joe Simmons & Rod Connelly – Ermine
Mounted In Alaska Award
Jeremiah Reddinger – Mayport, PA –
Beaver
PA Game Commission Award Rickey Logan – Pinnacle, NC – Whitetail
PA Fish & Boat Commission Award
Frank Kotula – Wilkes Barre, PA –
Brown Trout
Jack Wilson Memorial Award Dennis Wessner – Tower City, PA – Bobwhite Quail
Ducks Unlimited Award
r – Marysville, PA – Jeremiah R Mayport
· $1500.00 – 1st Place Professional
· Best Professional Entry · BOC P
· Mounted In Alaska Award · PA
· Best Small Lifesize
· Walnut Creek Hardwoods Choice
· Taxidermy State Champio
· North American Bear
Barrows Goldeneye

National Wild Turkey Federation Award
Dennis Wessner – Tower City, PA
– Goulds Turkey
Safari Club International Award Ashley Barrett – Chambersburg, PA – Mountain Lion
PA Trappers Association Award
Jeremiah Reddinger – Mayport, PA – Beaver
Ruffed Grouse Society Award
David Houser – Marysville, PA – Ruffed Grouse
North American Bear Foundation Award
Jeremiah Reddinger – Mayport, PA – Bear
Governor’s Award
essner – Tower City, PA –
Goulds Turkey
Best Small Lifesize Mammal –
Sponsored by Research Mannikins

Jeremiah Reddinger – Mayport, PA – Beaver
Best Gamehead
Danelle Harrison – Leesport, PA – Red Fox
Best Wildlife Photograph
Jason Confer – Aaronsburg, PA – Bee
Best Skin Mount Reptile/Amphibian
Jason Krause – Pine Grove, PA – Timber Rattler
Van Dyke’s Most Original & Creative Award
Jeff Crawford – St. Mary’s, PA – Coyote
Star Fish Award
Jamie Cameron – Bolivar, PA – Rock Bass

Polytranspar Award

Frank Kotula – Wilkes Barre, PA – Brown Trout

McKenzie Supply Taxidermist Choice Awards:
• Fish – Jamie Cameron – Bolivar, PA – Rock Bas
• Birds – Dennis Wessner – Tower City, PA – Goulds Turkey
• Life-size Mammals – Ashley Barrett – Chambersburg, PA –
Mountain Lion
• Whitetail Deer – Ashley Barrett – Chambersburg, PA –
Whitetail
Al Holmes’ Habitat Award
Robert Hutchinson – Mount Pleasant, PA – Brown Bear
Walnut Creek Hardwoods Choice Awards:
• Master – Ron Blinsky – Lowellville, OH – Whitetail
• Professional – Jeremiah Reddinger – Mayport, PA – Beaver
Pro-1 Performance Chemicals Award
Frank Kotula – Wilkes Barre, PA – Brown Trout
Rod Connelly Distinguished Certified Taxidermist Award
Joe Simmons – Slippery Rock, PA
McKenzie Distinguished Service Award
Glenn Miller – Bethel, PA
Pre inner
Troy Gauker – Schuylkill Haven, PA