PTA Best of Show $1500 – Taxidermy – Marcus Zimmerman – Martinsburg, PA – Mountain Goat

Breakthrough Best of Show – Taxidermy – Marcus Zimmerman – Martinsburg, PA – Mountain Goat

Taxidermy Today Woody Award – Brian Banbury – Perrysville, OH – Red Head Duck

Best of Show Wildlife Art – Bailey VanKirk – Cleveland Heights, OH – Small Game

Wildlife Artist of the Year – Bailey VanKirk – Cleveland Heights, OH – Small Game

Wildlife Art State Champions: (Master Division Best of Category Winners) Wildlife Art Flat – Bailey VanKirk – Cleveland Heights, OH – Small Game

Wildlife Art 3-D – Timothy A. Jones – Neelyton, PA – Rainbow Trout

Wildlife Art Photography – (CO-WINNERS) Jesse Alfaro – Ottsville, PA – Harris Hawk & Vince Spellane – Saltsburg, PA – Whitetail

 

 

Competitors Award – Master Division First Place – $2000 – Marcus Zimmerman – Martinsburg, PA

Second Place – $1000 – Ashley Barrett – Shippensburg, PA

Third Place – $500 – Tony Heisey – Marietta, PA

 

 

Competitors Award – Professional Division First Place – $1000 – Christopher Horne – Mount Joy, PA

Second Place – $500 – Bill Dunn – Pennellville, NY

Third Place – $250 – Jason Krause – Pine Grove, PA

 

 

Taxidermist of the Year – Brian Hendricks – Scottville, MI – Least Weasel

Taxidermy State Champions: (Master Division Best of Category Winners) Whitetail – Ken Devivi – Fredericksburg, VA

Large Life-size Mammal – Marcus Zimmerman – Martinsburg, PA – Mountain Goat

Small Life-size Mammal – Brian Hendricks -Scottville, MI – Least Weasel

Large Misc. Gamehead – Michael Olszanowski – Douglassville, PA – Cape Buffalo

Fish (skin) WW 3-D – Brian Claar – East Freedom, PA – Rock Bass

Waterfowl – Brian Banbury – Perrysville, OH – Red Head Duck

Turkey – Kimble McCoy – Sutton, WV

 

 

UTA Artisan Award – Ashley Barrett – Shippensburg, PA

Best All-Around Taxidermist – Michael Wertz – Lykens, PA

People’s Choice Awards: First Place – CJ Fegan – Edgewater, MD – Bear & Wolves

Second Place – Ashley Barrett – Shippensburg, PA – Mountain Lion

Third Place – Marcus Zimmerman – Martinsburg, PA – Mountain Goat

 

 

Collective Artists Awards: First Place – Nina Lukaszewicz & Josh Kenaston

Second Place – Nina Lukaszewicz & Bailey VanKirk

Third Place – CJ & Charley Fegan

Honorable Mention – Adam (Clete) Smith & Paul Reed

 

 

Best Professional Entry – Corey Logo – Oldsquaw Drake

Best of Category – Professional Division Winners: Wildlife Art Photography – Christian Laughman – Mount Joy, PA – Frog

Wildlife Art Flat – Karli Rogers – Philadelphia, PA – Piping Plover

Wildlife Art 3-D – Louis Bellman – Seven Valleys, PA – Africa

Whitetail – Christopher Horne – Mount Joy, PA

Small Life-size Mammal – Bill Dunn – Pennellville, NY – Coyote

Large Life-size Mammal – Jason Krause – Pine Grove, PA – Black Bear

Waterfowl – Corey Logo – Greenville, PA – Oldsquaw Drake

Turkey – Gary Repasky, Sr. – Moshannon, PA

Bird – Kevin Eckert – Manheim, PA – Valley Quail

 

 

Best Amateur Entry – Jen Reddinger – Mayport, PA – Raccoon

Best of Category – Amateur Division Winners: Whitetail (Co-winners)– Herman McDonald – Central City, PA and Marcus Smith, Winston-Salem, NC

Small Life-size Mammal – Mike Smith – Martinsburg, PA – Coyote

Fish (Skin) CW 1-S – Rebekah Lewis – Marshall, VA – Brook Trout

Waterfowl – Sheldon Danley – York Springs, PA – Hooded Merganser Drake

 

 

Rising Star/Best Jr. Amateur Entry – Cody Edwards – Central City, PA – Whitetail

Best of Category – Jr. Amateur Division Winner: Wildlife Art (Flat) – Grace Garrett – Jonestown, PA – Bobcat

Whitetail – Cody Edwards – Central City, PA

Reptile (Repro) – Mackenzie Gonzalez – Lebanon, PA – Bog Turtle

Small Lifesize Mammal – Erica Wilson – Harrison Valley, PA – Squirrel

Small Misc. Gamehead – Griffin Gonzalez – Lebanon, PA – Grey Fox

Bird – Bella LaRosa – Acme, PA – Ringneck Pheasant

PTA Taxidermist Choice Award – Michael Olszanowski – Douglassville, PA – Cape Buffalo

Best Whitetail Entry – Ken Devivi – Fredericksburg, VA

PA Fish & Boat Commission Award – Brian Claar – East Freedom, PA – Rock Bass

Jack Wilson Memorial Award – Andrew Lukatch – Latrobe, PA – Crow

Ducks Unlimited Professional – Corey Logo – Greenville, PA – Oldsquaw Drake

Ducks Unlimited Master – Brian Banbury – Perrysville, OH – Red Head Duck

National Wild Turkey Federation Award – Kimble McCoy – Sutton, WV

SCI Best Large Lifesize Mammal – Marcus Zimmerman – Martinsburg, PA – Mountain Goat

SCI Best African/Exotic – Michael Olszanowski – Douglassville, PA – Cape Buffalo

PA Trappers Association Award – Marcus Zimmerman – Martinsburg, PA – Bobcat

Ruffed Grouse Society Award – Kevin Eckert – Manheim, PA

Governor’s Award – Marcus Zimmerman – Martinsburg, PA – Whitetails

Best Small Lifesize Mammal – Brian Hendricks – Scottville, MI – Least Weasel

Best large Misc. Gamehead – Michael Olszanowski – Douglassville, PA – Cape Buffalo

Best Small Misc Gamehead – Ashley Barrett – Shippensburg, PA – Coyote

Van Dyke’s Most Original & Creative Award – Darrick Bantley – Loretto, PA – Mule Deer

Star Fish Award – Mackenzie Gonzalez – Lebanon, PA – Bog Turtle

Hilton Eppley Award – Chris Trout – Winston-Salem, NC

WASCO Award – Andrew Lukatch – Latrobe, PA – Crow

Polytranspar Award – Brian Claar – East Freedom, PA – Rock Bass

North American Bear Foundation – Jason Krause – Pine Grove, PA

McKenzie Taxidermist Choice Award Fish – Brian Claar – East Freedom, PA – Rock Bass

Birds – Kimble McCoy – Sutton, WV – Turkey

Life-size Mammals – Marcus Zimmerman – Martinsburg, PA – Mountain Goat

Whitetail Deer – Den Devivi – Fredericksburg, VA – Whitetail

 

 

Al Holmes Habitat Award – Marcus Zimmerman – Martinsburg, PA – Whitetails

Morgan Reptiles Award – Mackenzie Gonzalez – Lebanon, PA – Bog Turtle

Walnut Creek Hardwoods Choice Award Master – Brian Claar – East Freedom, PA – Rock Bass

Professional – Vince Spellane – Saltsburg, PA – Whitetail

Amateur – Colton Craig – Lewistown, PA – Whitetail

Jr. Amateur – Bella LaRosa – Acme, PA – Ringneck Pheasant

 

 

Fallen Officers Award – Marcus Zimmerman – Martinsburg, PA – Whitetails

President’s Challenge Cup – Nina Lukaszewicz – Hookstown, PA – Mink

McKenzie Distinguished Service Award – Brian Claar – East Freedom, PA