Best of Show – Chris Horne – Boar

Governor’s Award – Fred Gonzalez – Wolf

People’s Choice 1st – Fred Gonzalez – Wolf

2nd – Bob Evans – Bobcat

3rd – Bob Mulhollem – Squirrel

 

 

Best Whitetail – Don O’Conner

Best Upland Bird – Richard Gerber – Grouse

Ducks Unlimited Award – Scott Lengel

WASCO Award – Tony Heisey

Best All Around Amateur Taxidermist – Ryon Osborne

Shooting the X Award – Chris Horne

Susquehanna Waterfowlers Award – Scott Lengel

National Wild Turkey Federation Award – Chris Hertz

PA Trappers Award – Jason Krause

Walnut Creek Hardwoods Award – Cathy Popp

PA Fish & Boat Commission Award – Chris Horne

Gander Mountain Award – Jason Krause

 

Jr. Amateur Whitetail Deer Head – Red – Zach Evans

Amateur Whitetail Deer Head Red – Christan Erb

Red – Brett Auxt

 

 

Amateur Large Misc. Gamehead – Red – Ryon Osborne – Black Hawaiian Ram

Amateur WW Fish – Red – Ryon Osborne – Walleye

Amateur Small Lifesize Mammal Blue – Best of Category – Ryon Osborne – Squirrel

Red – Ryon Osborne – Pine Martin

Brett Auxt – Mink

 

 

Amateur Bird Blue – Best of Category – Sheldon Danley – Ringneck

Red – Ryon Osborne – Pheasant

 

 

Amateur Waterfowl Blue – Best of Category – Brandon Harmon – Bufflehead Hen

Blue – Brandon Harmon – Bufflehead Drake

Red – Sheldon Danley – Mallard

 

 

Professional Whitetail Deer Head Blue – Best of Category – Donald O’Conner

Red – Robert Ackers, Jr

Toby Betzer

Bill Ward

Rich Doran

Lane Sutherly

 

 

Professional Large Misc. Gamehead Blue – Best of Category – Danelle Harrison – Dall Sheep

Red – Toby Betzer – Boar

Barry Shertzer – Axis Deer

Barry Shertzer – Fallow Deer

 

 

Professional Small Lifesize Mammal Blue – Best of Category – Jason Krause – Mink

Blue – Robert Mulhollem – Squirrel

Cathy Popp – Muskrat

Mike Wertz – Mink

Jason Krause – Grey Fox

Red – Glenn Miller – Ground Hog

Richard Nagle – Raccoon

Robert Ackers, Jr. – Grey Fox

Yellow – Donald O’Conner – Bobcat

Bob Evans – Bobcat

Professional Large Lifesize Mammal- Yellow – Bill MacFarland – Dall Sheep

Professional Turkey Blue – Best of Category – Chris Hertz

Red – Jim Keller

Benuel Lapp

Chris Hertz

 

 

Professional WW Fish Blue – Best of Category – Chris Horne – Sunfish

Red – Andy Peters – Perch

Yellow – Andy Peters – Walleye

Trent Pheasant – Largemouth Bass

 

 

Professional Waterfowl Blue – Best of Category – Chris Horne – Ruddy Duck

Blue – Bill Fetterholf – Woodduck

Yellow – Mike Wertz – Woodduck

Bob Evans – Lesser Scaup

Andy Peters – Redhead

 

 

Professional Bird Blue – Best of Category – Richard Gerber – Spruce Grouse

Red – Bill Fetterholf – Grouse

Toby Betzer – Pheasant

Randy Osman – Prairie Chicken

Yellow – John Gehres – Ringneck

Bob Evans – Pheasant

 

 

Master Large Misc. Gamehead – Blue – Best of Category – Chris Horne – Boar

Master Bird Blue – Best of Category – Tony Heisey – Coopers Hawk

Red – Robert Mulhollem – Starling

Tony Heisey – Cedar Waxwing

 

 

Master Large Lifesize Mammal Blue – Best of Category – Fred Gonzalez – Wolf

Blue – Jason Krause – Black Bear

 

 

Master Waterfowl – Blue – Best of Category – Scott Lengel – Harlequin

Habitat Blue – Bill MacFarland

Robert Mulhollem

Sheldon Danley

Chris Hertz

Red – Glenn Miller

Andy Peters

Toby Betzer

Benuel Lapp

John Gehres

Robert Mulhollem

Brett Auxt

Yellow – Trent Pheasant

 

 

 

Door Prize Winners – Categories:

2011 State Registration – Richard Nagle

Keystone Fur Dressing Gift Certificates Ryon Osborne

Glenn Miller

Robert Ackers

Robert Mulhollem

Chris Horne

 

 

Smith Paints (game) Andy Peters

(fish) Bill Fetterholf

 

 

Walnut Creek Hardwoods Panels Bill MacFarland

Mike Wertz

Jason Krause

 

 

Joey Archers Skull Cleaning – Tony Heisey

Breakthrough Subscription – Brett Auxt

Eberly’s Bugworks $70 Gift Certificate – Rich Doran

Hat – Chris Hertz, Sheldon Danely